Hodiny dějepisu
s metodikou
Propojujeme vzdělávací cíle zakotvené v RVP základního i středního vzdělávání a muzejní edukaci (důraz na sbírkové předměty a objektové vyučování, představení expozic a sbírek MMP). Ke každé hodině nabízíme dva materiály - Žákovský badatelský list (žák s ním pracuje max. 45 minut času) je vždy doplněn Metodickou podporou pro učitele. Pokud je k tématu badatelských listů více, jsou řazeny za sebou podle návaznosti a metodická podpora je pro všechny společná.
Asanace Prahy I a II
Náměty na další využití tématu: Pro vyhledávání dalších zmizelých lokalit a objektů v Praze doporučujeme reedici publikací Zmizelá Praha, Praha: Paseka, 2002–2003 a na ně navazující Bečková, Kateřina. Zbořeno. Zaniklé pražské stavby 1990–2020, Praha: Paseka, Schola ludus–Pragensia, 2021. Na webu IPR Praha najdete ke stažení brožuru Jak se plánovala Praha. Pokud byste chtěli žákům podrobněji přiblížit dějiny pražské asanace, doporučujeme stať PhDr. Kateřiny Bečkové zde či publikaci Hrůza Jiří. Pražská asanace: k 100. výročí vydání asanačního zákona pro Prahu. Praha: Muzeum hlavního města Prahy, 1993.
Obyvatelé středověkého města
Námět pro další využití tématu: Na nejstarší městskou knihu ve střední Evropě, Liber Vetustissimus, která vznikla pro potřeby Starého Města pražského r. 1310, se můžete podívat v reportážích České televize.
Antika kolem nás I a II
Námět pro další využití tématu: Pro bližší seznámení s antickými mýty lze využít seriál ČT Bohové a hrdinové antických mýtů.
Průmyslový Smíchov 19. století
Námět pro další využití tématu: Více pohledů do průmyslového Smíchova (první 2 minuty videa). Dvojkolejný železniční most z roku 1901, který nahradil starý most jednokolejný z roku 1872.
Založení Karlovy univerzity
Náměty pro další využití tématu: Dokumentární film o založení Karlovy univerzity. Insignie Karlovy univerzity. Zrod intelektuála - články ve sborníku Documenta Pragensia XXVII. vydávaném AHMP.
Co nového přinesla nová doba?
Námět pro další využití tématu: Podrobný popis kamenného sousoší sv. Ignáce z Loyoly a jeho fotografie na portálu eSbirky.cz. První palné zbraně na stránkách Vojenského historického ústavu: hákovnice a pistole.
Založení Starého Města pražského a podoba středověkých měst
Námět pro další využití tématu: Praha Karla IV. – středověké město (4.díl), Opevnění pražských měst (1:31).
Život Pražanů na vedutě z 18. století I a II
Námět pro další využití tématu: Dokumentární film MMP Pražské veduty 18. století (první cca 4 minuty)
Proč slavíme Vánoce. Biblická témata v mediální kultuře.
Náměty pro další využití tématu: Plné znění biblických textů na stránkách České biblické společnosti. Teologický výklad Ježíše jako nového Adama v pořadu Bible pro dnešek (4:15-5:38min.). Ukázka z filmu Nebe nad Berlínem. K tématu Vánoc v mediální kultuře viz bakalářská práce Vánoce na obrazovkách: programové strategie a reprezentační mechanismy, kapitola "Sekularizace a komercionalizace Vánoc".
- Odkaz na video k úkolu č. 6. (0-1:30min.). Badatelský list I
- Odkaz na reklamu k úkolu č. 5. Badatelský list II
- Metodická podpora pro učitele
Národní divadlo
Náměty pro další využití tématu: Videoreportáž (9 minut) shrnující zajímavá zjištění o požáru ND.
- Odkaz k úkolu 3: video České televize a Národního divadla. Badatelský list I
- Odkaz k úkolu 2: Historie hasičství a požárů v Praze. Badatelský list II
- Metodická podpora pro učitele
Velká Morava a počátky českého státu
Náměty pro další využití tématu: Výroba kopií raně středověkých šperků v reportáži ČT.
- Badatelský list I
- Badatelský list II
- Metodická podpora pro učitele
Velká válka v životě Pražanů
Odkaz na webovou výstavu První světová válka v životě Pražanů. Náměty pro další využití tématu: Průběh mobilizace v roce 1914 v krátkém příspěvku České televize. Pětiminutové video ČT zachycující zásobování Prahy za světové války. Konec Velké války a návrat našich vojáků přibližuje krátké video České televize.
- Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Utváření novodobého českého národa
Náměty pro další využití tématu: Televizní reportáž přibližující osobu Josefa Mánesa (cca 5 minut). Představy obrozenců o naší pohanské minulosti představuje s nadhledem divadelní hra České nebe (min. 59:16-1:01). Krátké seznámení se staroměstským orlojem a jeho historií z Toulavé kamery (4 minuty). Pořad Českého rozhlasu o počátcích archeologie a jejím vlivu na utváření národního mýtu (cca 16 minut). Rozhlasové Toulky českou minulostí – bližší seznámení s Josefem Mánesem (25 minut).
- Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Barokní sochařství
Video pro rozšiřující úkol (část od 2:25 – 4:30).
- Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Keramika v pravěku
Náměty pro další využití tématu: Krátké video o restaurování keramiky. Odkaz k rozšiřujícímu úkolu: hrob bylanské kultury v Praze – Suchdole s keramickými nálezy.
- Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Doba husitská
Náměty pro další využití tématu: Téma Posledního soudu přibližuje edukativní video o malbě Posledního soudu v Sixtinské kapli. Digitální model kaple Božího Těla a ostatkovou věž na Dobytčím trhu. Podoba a uchovávání relikvií v době vlády Václava IV. v reportáži ČT. Král Václav IV. v kulturním kontextu doby UK Praha.
Vznik Československa - symboly doby očima Pražanů I a II
Náměty pro další využití: odkazy na videa k 28. říjnu 1918: Průběh událostí 28. 10. 1918 v Praze očima exponátů MMP s komentářem Mgr. Bohuslava Rejzla, historika a kurátora sbírek MMP. 4minutový pořad České televize o vzniku Československa (vytvořeno pro děti). 2minutový příspěvek České televize o vyhlášení Československa 28. října 1918. Rozšířená 12minutová verze příspěvku ČT o událostech 28. října 1918.
- Badatelský list I
- Odkazy pro zvládnutí úkolu č.1 v badatelském listě II: současná mapa a mapa z roku 1908. Badatelský list II
- Metodická podpora pro učitele
Pražská řemesla - tesaři
- Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Pražská defenestrace 1618
- Badatelský list I
- Badatelský list II
- Metodická podpora I pro učitele
- Metodická podpora II pro učitele
Vzpomínky na listopad 1989
Náměty pro další využití: Faktografie propojená s autentickými videozáznamy. Sametová revoluce 1989, Občanské fórum, historický kontext (prvních šest stran): Místa sametové revoluce – související badatelský list MMP.
- Virtuální výstava Listopad 1989 v pražských ulicích. Odkaz pro splnění úkolu č.3. Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Ze života tovaryšů
- Ze života tovaryšů I
- Ze života tovaryšů II
- Metodická podpora I pro učitele
- Metodická podpora II pro učitele
Místa sametové revoluce
Náměty pro další využití: Faktografie propojená s autentickými videozáznamy. Dokumentární film Z deníku Ivany A. – vyprávění o životě středoškolačky.
- Virtuální výstava Listopad 1989 v pražských ulicích. Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele
Románský a gotický sloh
- Rozšiřující úkol: Na mapě archeologických památek v Praze najdi další kostely s neobvyklými názvy. Zapiš si je. Pomoci ti může i turistická mapa Prahy. Na ní možná kostely lépe najdeš. Badatelský list
- Metodická podpora pro učitele