Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic / Peculiar balconies and steep streets

Název: Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic / Peculiar balconies and steep streets

Autor: Tomáš Dvořák a kol.

Vydalo: Muzeum hlavního města Prahy, 2012 

Fotografická publikace s více než 400 vyobrazeními (většinou starými pohlednicemi a fotografiemi) na 140 stranách. Vydaná u příležitosti stejnojmenné výstavy v Muzeu hlavního města Prahy. Jedná se o další počin v rámci dlouhodobého výstavního a publikačního projektu Muzea hlavního města Prahy představující jednotlivé pražské čtvrti.

(------LINKA------)


Anotace:
Čtenář se bude moci seznámit s proměnami Žižkova v prostoru i čase: od sídla s několika desítkami obyvatel v polovině 19. století až k hrdému samostatnému městu s více než šesti desítkami tisíc obyvatel na sklonku 19. století, jež se roku 1922 stalo součástí Velké Prahy.
Čtenář má možnost vydat se na pomyslnou vycházku Žižkovem a pomocí zejména mnohých pohlednic a fotografií, dále plánů, dobových inzerátů i krátkých vysvětlujících textů se pohybuje časem a zároveň prostorem, stejně jako se postupem času ve druhé polovině 19. století rozrůstal a rozvíjel Žižkov (vznik nových ulic, rozšiřování železniční a tramvajové dopravy, zřízení plynárny a elektrárny, zakládání škol). Kniha přiblíží způsob života obyvatel Žižkova – bydlení v pavlačových domech pro Žižkov velmi typických, čilý ruch v žižkovských ulicích, jenž se odehrával kolem obchodů, tržišť, drobných dílen a četných hostinců. Pozornost bude věnována také kritickým okamžikům v dějinách Žižkova – hlavně asanaci části Žižkova v 70. a 80. letech 20. století. Stranou nezůstanou ani archeologické nálezy. Zvláštní kapitola knihy bude věnována pozoruhodnému příběhu kolem nálezů na Komenského náměstí – dodnes 4 dochované keltské mince z původně většího pokladu a cca 15 šperků z keltského pohřebiště.

 

Overlay loader