Stavte barikády!
Výzva šířenou povstaleckým rozhlasem hned první den povstání, 5. května 1945, měla po celé Praze velký ohlas. Během chladné a deštivé noci na 6. května se díky značnému úsilí velkého množství obyvatel včetně žen a dětí podařilo vystavět stovky barikád. S využitím dlažebních kostek, převrácených tramvají, traverz i domácího nábytku byly přehrazeny pražské ulice na mnoha místech. Celkem bylo postaveno více jak dva tisíce barikád.
Vzniklo tak opevnění proti útokům německých jednotek, které se snažily získat zpět kontrolu nad hlavním městem, coby významným komunikačním uzlem důležitým pro ústup početné německé armády na západ. Izolovaným německým posádkám v Praze dorazily na pomoc posily z venkovských vojenských prostorů. Na řadě míst se rozhořely prudké boje. Čeští barikádníci, kterých bylo zhruba 30 000, i přes omezenou výzbroj a absenci těžkých zbraní dokázali mnohde účinně vzdorovat výrazné přesile, nicméně brutálním vedením boje – používání civilistů jako štítů před tanky při dobývání barikád, braním rukojmí, vraždění zajatců i žen a dětí si zejména jednotky SS dobily cestu až do středu Prahy. Kritické okamžiky povstání vyřešilo vyjednávaní, které vyústilo v kapitulaci německých vojsk 8. května odpoledne. Obránci barikád dle dohody uvolnili průjezd ulicemi a němečtí vojáci i civilisté opouštěli Prahu.
Barikáda z tramvají u Zvonařky na Vinohradech, anonymní fotografie, MMP HNN 11 967; Stavba barikády na Vršovické třídě, anonymní fotografie, MMP HNS 1 104.
Barikáda u nuselské Sokolovny, anonymní fotografie, HNS 1 105 64; Stavba barikády na křížení ulic Tolstého a Bulharská, anonymní fotografie, MMP HNS 6 371.
Barikáda přehrazující Ruskou třídu, anonymní fotografie, MMP HNS 6 377 2.
Ošetřovatelky a barikádníci (Ruská třída), anonymní fotografie, MMP HNS 6 379 1; Budování barikády přes Černokosteleckou ulici, anonymní fotografie, MMP HNS 6 304 1.
Obránce barikády s ukořistěnou výstrojí a výzbrojí (Černokostelecká ulice), anonymní fotografie, MMP HNS 6 313 1; Nejobvyklejším materiálem pro výstavbu barikád byly dlažební kostky, anonymní fotografie, MMP HNS 6 315 1.
Barikádou přehrazená Věšínova ulice ve Strašnicích, anonymní fotografie, MMP HNS 6 295 1.
Barikáda ve Slavíkově ulici u jejího vyústění na náměstí Jiřího z Poděbrad, anonymní fotografie, MMP HNS 7 256.; Barikáda na rozhraní Laubovy ulice a náměstí Jiřího z Poděbrad, anonymní fotografie, MMP HNS 7 257.
Barikáda ve Slezské ulici, anonymní fotografie, MMP HNS 8 756.
Barikáda na rohu dnešní Koněvovy třídy a Kaplířovy ulice, anonymní fotografie, MMP HNN 8 622.
Přehrazení tramvajovými vozy dnešní Sokolovské třídy poblíž ústí ulice Švábky v Libni, anonymní fotografie, MMP HNS 6 519; Barikádníci v Libni na dnešní Sokolovské třídě (u ulice Švábky), anonymní fotografie, MMP HNS 6 522.
Barikáda v Jirečkově ulici v Holešovicích, anonymní fotografie, MMP HNS 1 128 64.
Holešovice, poblíž mostu Barikádníků, anonymní fotografie, MMP HNS 6 269.
Barikáda v ulici Na Perštýně, anonymní fotografie, MMP HNS 1 100 64.
Roh Jiráskova náměstí a Resslovy ulice s barikádou již částečně uvolněnou pro průchod, anonymní fotografie, MMP HNN 9 062.