Vážení návštěvníci, hlavní budova muzea je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Muzeum hlavního města Prahy

Vltava a Podskalí z archivu spolku Vltavan

Vltava a Podskalí z archivu spolku Vltavan

Místo:
Podskalská celnice na Výtoni

Termín:
23. 7. 2014 – 3. 1. 2016

Spolek Vltavan, původně podpůrný spolek plavců, který se věnuje i vzdělávací a společenské činnosti, za téměř půldruhé století svého trvání získal formou darů řadu výtvarných děl s výraznou ikonografickou hodnotou. Návštěvník má možnost seznámit se s téměř třemi desítkami olejomaleb. Do sbírky darů také náleží i velmi názorný model voru (vorového pramene) od spolku Vltavan v Purkarci zdařile ilustrující dlouhou cestu dřeva, či spíše plavců jej přepravujících, z jižních Čech do Prahy.

Spolek Vltavan vznikl 11. června 1871 jako podpůrný spolek plavců, rybářů a pobřežných v Praze, který za dobu svého trvání nikdy nepřerušil činnost. Po založení spolku byla přijata pravidla o sběru finančních příspěvků do spolkové pokladny i způsobu jejich využití pro pomoc členům a rodinným příslušníkům. Proto jsou symbolem spolku vzájemně podané ruce, které jsou součástí znaku spolu s kotvou a dvěma vesly. V roce 1872 byl také schválen spolkový kroj, který má svůj původ u francouzského obchodního námořnictva z 18. století. Na přelomu 19. a 20. století se ustálilo spolkové oslovení „sestro“ a „bratře“. Spolek Vltavan měl při svém zrodu a během svého trvání mnoho příznivců a řada významných osobností byla i jeho aktivními nebo čestnými členy. Mezi ně patřili umělci, sportovci, politici nebo církevní hodnostáři. Vltavan se aktivně podílel na kulturním a společenském životě Prahy a dosud pořádá řadu akcí pro své členy i pražskou veřejnost, při kterých navazuje na své tradice a naplňuje účel své dlouhodobé existence. 

Výstava nabízí návštěvníkovi možnost zhlédnout vybrané předměty z archivu spolku Vltavan. Vystavené obrazy zachycují život na Vltavě nebo zaniklé Podskalí a také představují portréty protektorů a dalších významných osobností spolku Vltavan. Nechybí nejstarší kniha zápisů spolku se zápisem ze zakládající schůze nebo medaile, které získal Alois Hrašek, člen Vltavanu, účastník závodů v plavání na 400 a 1500 m na Olympijských hrách v Antverpách v roce 1920. 

Z vernisáže

Více

Fotogalerie 1

Více

Fotogalerie 2

Více
Overlay loader