Vážení návštěvníci, hlavní budova muzea je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Muzeum hlavního města Prahy

Tvorba Boženy Rothmayerové ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Tvorba Boženy Rothmayerové ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze

Místo:
Architektonický trojúhelník, Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Termín:
5. 12. 2018

Délka trvání:
od 17:00

Přednáška představí různorodé sbírkové předměty vytvořené Boženou Rothmayerovou, jejich zasazení do kontextu tvorby této umělkyně, ale i způsobu jejich získání do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Božena Rothmayerová Horneková je významná česká umělkyně, jejíž tvůrčí záběr zasahuje od módy, přes textilní řešení interiérů, originální krajkové prostírky a ubrusy až po autorský šperk.

Ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze se díky působení, PhDr. Jany Hornekové, nachází úctyhodné množství předmětů z její pozůstalosti. Je zde kompletní soubor kreseb pro avantgardní knižní a výstavní projekt, Civilisovaná žena z roku 1929, kde Rothmayerová navrhuje oděv pro různá povolání žen pro každou příležitost, dále se tu nachází soubor krajek užitného charakteru, které dokládají její zaujetí střídmým, úsporným tvaroslovím a materiály jako jsou režné a nebělené příze.

V neposlední řadě Uměleckoprůmyslové museum uchovává autorské drhané šperky Boženy Rothmayerové s využitím zajímavě přírodně tvarovaných kamenů a pak její autentické osobní předměty jako například originálně zpracované pracovní pláště a další kusy oděvu a doplňků. Přednáška představí různorodý soubor sbírkových předmětů, které se Váží k  Boženě Rothmayerové a umožní tak nahlédnout zblízka na tuto všestrannou osobnost.

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky

Přednášející: Mgr. Markéta Vinglerová, Ph.D.
Cena: 60 Kč
Nutná rezervace z důvodu omezené kapacity sálu.

Rezervační systém Obrázek
Overlay loader