Národní plán obnovy
Na základě přidělené finanční podpory MKČR z Národního plánu obnovy „NPO 4.5 Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek I", uveřejňujeme na našich stránkách digitalizované předměty za rok 2023 a 2024. Jedná se o projekty „Skenování předloh větších formátů" a „Kvalitativní i kvantitativní analýza organických i anorganických materiálů sbírkových předmětů".
Skenování předloh větších formátů
Digitalizace historických inventárních knih slouží ke zjednodušení přístupu k historickým evidenčním údajům sbírkek MMP. Doposud se tyto informace čerpaly přímo z originálních historických knih. Manipulací s knihami docházelo k jejich nadměrnému opotřebení. Cílem digitalizace je ochrana originálů, vytvoření digitalizátů a uživatelských kopií knih pro potřeby kurátorů a správců sbírek.
Kvalitativní i kvantitativní analýza organických i anorganických materiálů sbírkových předmětů
Infračervený spektrometr Nicolet iS50 s Ramanovým modelem se používá k analýze složení předmětů organického i anorganického původu. Na bázi digitálních knihoven je podle naměřeného spektra schopen určit materiály s krystalickou mřížkou a identifikovat tak drahé kameny, sklo. V MMP je k dispozici XRF, který se používá k analýze prvkového složení anorganických materiálů, především kovů. Pořízení iS50 tedy rozšířuje možnosti analýz na našem pracovišti.
Kamera umožňuje snímání povrchu obrazu ve vysokém rozlišení, díky schopnosti záznamu obrazu ve vlnových délkách od 350 do 1200 nm (tedy i ve spektrech ultrafialového a infračerveného záření), kdy lze například pořídit snímek se zviditelněnou podkresbou či pigmenty. Multispektrální zobrazovací technologie je neinvazivní a nedestruktivní technologie, která využívá více pásem napříč elektromagnetickým spektrem a poskytuje svým uživatelům další informace, které jim umožňují vidět za to, co je viditelné pro lidské oko. Fotografie ultrafialové fluorescence (UV)— rozlišení laků, přemaleb, retuší.
Set mikroskopu s osvětlením a kvalitním fotoaparátem, opatřeným softwarem pro zpracování snímků umožní zaznamenávat mikrodokumentaci v digitální podobě přímo v průběhu konzervátorského-restaurátorského zásahu, což zprostředkuje identifikaci, posouzení rozsahu a zaznamenávání povrchových degradací a povrchových úprav a identifikaci jednotlivých materiálů. Dále umožňuje měření a posouzení stability konzervačních zákroků při kontrole historicky cenných sbírkových předmětů a jejich zaznamenávání v muzejní evidenční databázi.
Digitální spektrofotometrie (0342000084)
Předmětem projektu je zajištění spektrofotometrie s digitálními výstupy v rámci co nejkvalitnější možné péče o sbírkové předměty. Konkrétně jde o měření a záznam barevnosti a lesků širokého spektra artefaktů sbírkové povahy.
V rámci řešení se počítá s pořízením ručního spektrofotometru, což projekt činí dlouhodobě udržitelným. Výstupní data budou zahrnuta do prezentační platformy evidenčního systému Museion.
Skenování obrazárny Muzea hlavního města Prahy – 1. etapa (0342000091)
Předmětem projektu byla digitalizace první části sbírkových předmětů z depozitáře malby. Sbírka obsahuje díla zachycující historickou podobu Prahy a také celou řadu portrétů významných osobností i běžných občanů města. Zároveň zahrnuje tvorbu známých i anonymních autorů, která představuje běžnou uměleckou produkci a nezastupitelně patří k městskému prostředí. Dále obsahuje i díla prvotřídní výtvarné kvality, ať už se jedná o obrazy od Karla Škréty, Petra Brandla, Antonína Machka, Josefa Mánesa či Kamila Lhotáka.
V první etapě se provedla digitalizace 1000 kusů sbírkových předmětů. Kromě dohodnutých výstupů v předem definované kvalitě byla v rámci projektu a jeho publicity navázána spolupráce se SNG, která provozuje portál.
Digitalizace vzácných rukopisů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy - 1. etapa (0342000092)
Projekt zajistil digitalizaci čtyř vzácných rukopisů ze sbírek našeho muzea. Hlavním záměrem je zpřístupnění a ochrana unikátních rukopisných památek, které vyžadují nejvyšší stupeň ochrany z hlediska podmínek uložení a klimatu. Digitalizace vzácných rukopisů a jejich trvalé umístění v digitální knihovně Manuscriptorium umožní badatelskou dostupnost při zachování vysokých standardů ochrany originálů, aniž by však tyto byly ohrožovány další manipulací či změnou prostředí.
Digitalizace rukopisů vyžaduje použití zařízení specializovaných na digitalizaci středověkých kodexů a unikátních vázaných rukopisných památek. Zvolený způsob digitalizace je vhodný pro dosažení maximální kvality, barevné věrnosti, šetrnosti a bezpečné manipulace. Zahrnuje tvorbu digitálních obrazů všech stran dokumentů včetně hřbetu a desek, kompletní tvorbu metadat popisných – odborného bibliografického popisu, metadat technických a strukturálních ve formátu XML dle TEI P5 ENRICH schéma.