Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

PŘEDMĚT SEZÓNY Rukavice

PŘEDMĚT SEZÓNY Rukavice

Místo:
Hlavní budova muzea

Termín:
1. 7. 2014 – 28. 9. 2014

Cyklus minivýstav:
Předmět sezóny

Muzeum hlavního města Prahy má ve svých sbírkách pozoruhodnou kolekci téměř dvou stovek rukavic. Dovolujeme si vám přeložit ty nejzajímavější kusy.

Rukavice jsou důležitou a velmi starou součástí oděvu. Nejstarší známé zmínky o rukavicích najdeme v Bibli, ve Starém Zákoně ‒ v příběhu o požehnání Izáka Ezauovi a Jákobovi. Stařičký Izák poslal svého syna Ezaua ulovit zvěřinu, aby z ní připravil jídlo, a při jeho konzumaci, mu, ještě než zemře, požehná. Matka Rebeka to vyslechla a poradila mladšímu Jakobovi, aby si oblékl oděv z kůzlečích kožek a na ruce si oblékl kožené rukavice, aby tak slepému Izákovi připadal jako Ezau, a tak získal požehnání jako první. Používání rukavic je známé i ze starověkého Egypta, Řecka i Říma. Už tehdy existovaly rukavice různých typů.

Rukavice mají za úkol chránit ruku před chladem, povětrnostními podmínkami, špínou, často také zvyšují funkčnost ruky. Vedle praktického významu jsou rukavice také ozdobným doplňkem, a to zejména v případě dámských rukavic.

Představujeme vám část unikátní kolekce vzorových rukavic Společenstva rukavičkářů v Praze, které jsou pouze pro pravou ruku. Pražští rukavičkáři je vystavovali na Světové výstavě v Paříži v roce 1900 a získali za ně bronzovou medaili. Dále zde vidíte rukavice párové, které byly do muzea získané většinou dary svých majitelek. Najdeme zde kousky kožené, textilní, silonové s různými druhy dekorace. Ve sbírkách muzea se ale nacházejí i rukavice pánské – jedná se o kopie slavnostních rukavic, jež byly součástí cechovních uniforem.

Fotogalerie

Více
Overlay loader