Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Pánská šatna

Pánská šatna

Pánská šatna — Šatna je přístupná z ložnice. Její nábytek i dřevěné obložení stěn realizovala firma S.B.S. Brno architekta Jana Vaňka. Adolf Loos s touto firmou rád spolupracoval, neboť úroveň firmy mu byla dostatečnou zárukou, že vyrobené vybavení bude dokonale funkční. Architekt Jan Vaněk byl specialistou na projektování a výrobu úložných prostor všeho druhu.

Nábytek i obložení stěn pánské šatny jsou provedeny z dubu, vnitřek skříní je dýhován mahagonem. Pro dosažení zajímavé barevnosti i struktury nábytkových ploch užil Vaněk dýhy z tzv. zrcátkového dubu. Vlevo od vstupu do místnosti jsou vestavěny skříňky s posuvnými dveřmi; skříňky mají uvnitř police a chromované kovové tyče na ukládání bot.

Vpravo od vstupu při podélné stěně šatny je umístěna věšáková stěna doplněná velurem potaženou pohovkou. Stěna v čele šatny má vestavěné skříně na šaty s chromovanými kovovými vysouvacími tyčemi na ramínka a s vysouvacími policemi anglického typu na ukládání prádla. Na vnitřní straně skříňových dveří je umístěno velké zrcadlo. Pohovka, pod oknem stojící toaletní stolek a židle windsorského typu se nedochovaly, instalované kusy jsou rekonstrukcí původního nábytku. Při rekonstrukci bylo původní zařízení šatny odborně vyčištěno a zrestaurováno, takže opět vyniká krása použitého dřeva.
 

Overlay loader