Vážení návštěvníci, hlavní budova muzea je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Muzeum hlavního města Prahy

Open House Praha

Open House Praha

Místo:
dům u Dvou zlatých medvědů

Termín:
16. 5. 2015 – 17. 5. 2015

„Open House” představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: Zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. Na jeden víkend v roce otevíráme sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou naše kroky, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat.Dům u Dvou zlatých medvědů

dvůr, ochozy v patrech budovy a také místnost v patře budovy s malovaným renesančním stropem Dům U Dvou zlatých medvědů prošel za svou bohatou historii řadou různých přestaveb a doplnění. Nejstarší části, kterými jsou sklepení a úseky obvodového zdiva, pochází z doby gotické, dnešní dispozici pak objekt získal během 15. a první čtvrtiny 16. století. Pravděpodobně v 60. letech 16. století vznikly krásné renesanční nádvorní arkády a pozoruhodný aedikulový vstupní portál s iónskými hlavicemi, florálními reliéfy a figurami dvou heraldických medvědů a dvou mužských postav. V následujícím desetiletí byly přidány další arkády a objekt doznal rozšíření. Přestavby následně pokračovaly v době raně barokní, která přinesla proměnu východní části budovy – například nové zaklenutí jejích vnitřních prostor a dodnes zachovalá ostění oken. Po roce 1726 bylo přistavěno třetí patro s barokně dynamickou linií vikýřů, jež však od té doby rovněž doznala změn – prostřednictvím klasicistní vestavby spojovacích zdí. V 70. letech 20. století došlo k rozsáhlé novodobé rekonstrukci objektu, která změnila dosavadní obytný dům na kanceláře Muzea hlavního města Prahy.

V rámci prohlídek je připraven interaktivní program pro děti, který je zábavnou a hravou formou seznámí s budovou a její historií.


 

Overlay loader