Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Objektivem fotografa Jovana Dezorta

Objektivem fotografa Jovana Dezorta

Místo:
Hlavní budova muzea

Termín:
30. 10. 2019 – 13. 6. 2020

Výstava významného československého a českého fotografa-reportéra Jovana Dezorta k jeho 85. narozeninám.

Výběr vystavených snímků byl přednostně zaměřen na Prahu a její život, který Jovan Dezort sleduje od 60. let 20. století, na osobnosti kultury a společenského dění i další autorova oblíbená témata.  

Fotograf Jovan Dezort (nar. 1934), který se dožil významného životního jubilea, patří ke klasikům české černobílé reportážní fotografie 20. století. Soubor jeho snímků z Prahy 50. až 70. let minulého století, který byl stěžejní částí výstavy, přináší desítky momentek, kratičkých příběhů z pražských ulic a náměstí. Vedle neznámých Pražanů a života města výstava představovala i snímky známých a slavných osobností české kultury. Nešlo ovšem o stylizované ateliérové portréty, protože i zde uplatnil Jovan Dezort svoje schopnosti pohotového fotografa. Bezprostřední záběry a momentky zaznamenávají osobnosti uprostřed konkrétních situací a dějů, a tím je divákovi přibližují v jejich přirozenosti a lidskosti. 

V rámci reportážní tvorby pro ČTK se Jovan Dezort specializoval na fotografie kulturních událostí. Festival Pražské jaro fotografoval čtvrt století a hudební soutěž Concertino Praga třicet let. I z těchto souborů přinášela výstava ukázky stejně jako z dalších tematických okruhů, např. fotografie z venkova či zahraničí. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že Jovan Dezort je nositelem významných mezinárodních ocenění, v roce 1970 získal Zlatou pečeť na World Press Photo v Haagu a v roce 1973 Hlavní cenu v celosvětové soutěži Mezinárodní organizace novinářů za reportáž z válečného Vietnamu. 
 

Fotogalerie

Více
Overlay loader