Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Ložnice

Ložnice

Z koupelny je možno vstoupit přímo do ložnice manželů Müllerových. Ložnice je největší místností tohoto podlaží. Má široké okno se vstupem na balkon a čtvery dveře, jež vedou do chodby, koupelny, pánské a dámské šatny. Stěny ložnice jsou pokryty původní, pečlivě restaurovanou francouzskou tapetou s motivem přímořské krajiny se stafáží a loděmi dle rytce J. Verneta. Stejnou tapetou jsou opatřeny horní desky nočních stolků a deska kruhového stolku. Při rekonstrukci zařízení byly zhotoveny závěsy a přehoz postelí s totožným vzorem.

V ložnici se dochoval původní nábytek z měkkého dřeva dýhovaný mořenou hrušní: postele, noční stolky a konstrukčně zajímavý kruhový stolek se zdvojenou deskou, jehož horní deska má podstatně menší průměr než deska spodní. Dlouho se pochybovalo, zda Loos je autorem tohoto nábytku.
Jeho autorství bylo podpořeno nálezem původního architektova náčrtu nočního stolku, který byl objeven v archivu Uměleckoprůmyslového muzea. Dodnes anonymní však zůstává firma, která nábytek realizovala — podle stylu práce by to mohla být firma S.B.S. Brno, jež vyrobila nábytek i do jiných místností Müllerovy vily.

Nedochovala se žádná fotografie ložnice, a proto bylo umístění postelí a nočních stolků nejprve předmětem úvah. Následně bylo zjištěno, že v jednom z původních plánů je umístění postelí i nočních stolků zakresleno. Správnost umístění byla potvrzena výsledky průzkumu, který odhalil dochovanou původní elektroinstalaci. Z dokumentace bylo totiž zřejmé, že nad každý noční stolek umístil Loos stahovací lampu s textilním stínidlem — vývody pro upevnění obou lamp byly při průzkumu skutečně nalezeny. Stahovací lampy byly rekonstruovány podle fotografií z jiných Loosových interiérů. Ložnice má také centrální nástropní osvětlovadlo s nízkým válcovitým stínidlem z mléčného skla upevněným v kruhové mosazné manžetě.
Instalace dalších kusů nábytku není podložena dokumentací, je pouze hypotetická. Výše zmiňovaný kruhový stůl se dvěma deskami různé velikosti byl spolu se dvěma židlemi, jež jsou zdobeny motivem kosočtverečné dřevěné mřížky na opěradlech, postaven před postele.
Je pravděpodobné, že v ložnici byla skříň na ložní prádlo. V plzeňském bytě měli Müllerovi zajímavou, kůží potaženou skříň, která mohla tuto funkci plnit. Tato skříň se ale nedochovala. Prádelník v historizujícím stylu, jenž se v ložnici nalézá, sice pochází z majetku Müllerových, ale je pravděpodobné, že se do vily dostal jako součást dědictví až po Loosově smrti, neboť tímto způsobem přišla do vily řada předmětů, s jejichž umístěním Adolf Loos nepočítal.

 

Overlay loader