Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Jak se lidé oblékali

Každou středu zde nabízíme jeden střípek z historie Prahy v podobě 4 tématem provázaných odkazů a jednoho úkolu na pomoc distanční výuce.

Střípek z dějin Prahy č. 8 – Jak se lidé oblékali

To, jak se lidé v minulosti oblékali, zajímá skoro každého. Výrobky ze lnu, bavlny, konopí a vlny nás provázejí dodnes. Objevujeme ale i nové materiály – stále větší slovo získávají ne výrobě oblečení nanovlákna.

1. Prohlédněte si virtuální výstavu Od nitě ke košili. Seznámíte se tu s materiály, ze kterých se ve středověku vyráběly oděvy. Na konci výstavy jsou i rekonstrukce středověkého oblečení.
2. Ve virtuální výstavě Konzervovaná minulost se zaměřte na 2 slidy – Textil – úvod a Textil, můžete zde najít restaurované šaty z 19. století a dobře si je prohlédnout.
3. Co se všechno na Valašsku podomácku vyrábělo z vlny, zjistíte na videu Valašskému muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Výrobky z vlny.
4. V současnosti se hodně mluví o nanovláknech a jejich využití. Podívejte se na krátký film Fakulty chemické VUT v Brně O nanovláknech. Dozvíte se, co vlastně nanovlákno je, jak se vyrábí a kde nejvíce poslouží.

Úkol: Do jednoho sloupečku si napište vlastnosti vlny a do druhého vlastnosti nanovláken. Které vlastnosti jsou pro využití člověkem nejvýhodnější? A proč?

 

Overlay loader