Rothmayerova vila 2014–2016. Fotografie: Martin Polák

Studijní a dokumentační centrum Norbertov

8. 6. 2017 – 1. 10. 2017

Fotograf Martin Polák (1966) vytváří společně s Lukášem Jasanským (1965) významnou autorskou dvojici, jejímž zájmem je umělecká fotografie. Jakkoli se jejich práce vyznačují především konceptuálním přístupem, náplní nové výstavy ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov jsou dokumentární fotografie interiérů a exteriérů vily pořizované podle daného scénáře, jehož cílem je prezentace charakteristických vlastností vily včetně její neopakovatelné atmosféry.

Spolupráce Martina Poláka s Muzeem hlavního města Prahy se datuje již od roku 2005, kdy se začal zabývat systematickou fotodokumentací Müllerovy vily a její zahrady. Po svěření vlastní vily architekta Otto Rothmayera do správy muzea v roce 2014 se Martin Polák chopil úkolu zdokumentovat i tuto památku moderní architektury. Do konce roku 2016 zde bylo pořízeno několik sérií fotografií zachycující přeměnu obytného domu v instalovanou památku. Výstava nabídne výběr z těchto fotografií od 8. 6. 2017.