Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Muzeum hlavního města Prahy

Renesanční hrnčířství a kamnářství

Každou středu zde nabízíme jeden střípek z historie Prahy v podobě 4 tématem provázaných odkazů a jednoho úkolu na pomoc distanční výuce.

Střípek z dějin Prahy č. 6 – Renesanční hrnčířství a kamnářství

 

Hrnčíř a kamnář Adam Špaček měl v 16. století dílnu v Praze na Novém Městě v Truhlářské ulici (blízko dnešního Palladia). Proč je zrovna Adam Špaček tak důležitý, když v Praze pracovalo mnoho jiných hrnčířů? Archeologům se podařilo objevit celou jeho dílnu s velkým množstvím výrobků.

1. Na webu MMP si prohlédněte virtuální výstavu Pro kamna ke Špačkovi. Součástí jsou také dva krátké filmy – jeden ukazuje postup při výrobě komorového kachle a druhý dokumentuje stavbu repliky renesančních kamen přímo pro výstavu.
2. Repliku kamen pro výstavu zhotovilo hrnčířství Volf, můžete si přečíst rozhovor v Kladenském deníku o náročné práce tradičních hrnčířů.
3. Hrnčíři k výrobě nádob používali hrnčířský kruh. Podívejte se na dobový obrázek takového hrnčíře a jeho dílny i s kruhem.
4. Hrnčíř Adam Špaček po sobě zanechal testament. Pokud jste klikli na červené slovo a spustili vyhledávání, už víte, o jaký text jde. Pro archeology a historiky je důležitý, protože se díky němu dozvědí mnoho informací. Namluvený testament si můžete poslechnout ve virtuální výstavě.

Úkol: Navrhněte přední stranu renesančního kachle.

 

Overlay loader