Promítání s režisérem Josefem Císařovským

Hlavní budova muzea

16. 2. 2017

od 17:30

V rámci doprovodného programu k výstavě Pražské biografy vystoupí režisér Josef Císařovský, který uvede svůj film Pátá čtvrť a představí připravovaný snímek Obrazy pražské periferie.Ten je inspirovaný fotoscénářem k nerealizovanému filmovému projektu zakladatele české dokumentární školy Jiřího Lehovce Botič potok chudých.

Film Pátá čtvrť vypráví o novodobé historii pražského gheta – dříve Josefova či „páté čtvrti“, o zdejším geniu loci, o tom, jak tato čtvrť formovala život, osudy a sny současné generace. O svém vztahu k tomuto místu promluví mnoho slavných i neznámých rodáků – umělci, lékaři, herci, historici architektury i umění, rabíni, postavy neopominutelné i obskurní postavičky plné bizarních příběhů.
Film se vrací i do minulosti a přiblíží základní odlišnost historického vývoje gheta od ostatních pražských čtvrtí: zatímco okolní části Prahy expandovaly navenek, židovské gheto vždy rostlo dovnitř. Jeho postupné zahušťování nakonec vytvořilo fantaskní i stísňující svět, který fascinoval G. Meyrinka a F. Kafku.

Plakát k filmu