Od 15. 6. 2020 je hlavní budova muzea na Florenci uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Muzeum hlavního města Prahy

Přípravna jídla

Přípravna jídla

Přípravna jídla — Přístup z jídelny maskovaný skříňovými dveřmi vede do překvapivě malého prostoru přípravny, jímž je možno projít do kuchyně. V celé výši stěn přípravny je vestavěn bíle lakovaný nábytek. Úplnou absenci horizontálních ploch supluje několik vyklápěcích desek. Do nábytku, zhotoveného firmou S.B.S. Brno, byla vestavěna lednice značky Frigidaire, která se zachovala dodnes. Vybavení přípravny včetně xylolitové podlahy přetrvalo ve své podstatě bez poškození, takže bylo pouze restaurátorským způsobem ošetřeno.


 

Kuchyni dominuje sporák s digestoří. Sporák byl původně plynový, ale paní Müllerová jej již po několika měsících nechala vyměnit za elektrický. Mimořádně veliká digestoř, přimykající se k šachtě jídelního výtahu, má na spodním okraji úzkou poličku, na které stávala řada bíle smaltovaných zásobnic na sypké potraviny a koření, nepochybně zakoupená od pražské firmy Neff. Zásobnic na sypké potraviny bylo v kuchyni více — další, aluminiové zásuvkového typu, vyrobené firmou Gebrüder Haarer ve Frankfurtu nad Mohanem, začlenil výrobce kuchyňského nábytku do jedné z polic.

U stěny proti sporáku je situován mycí kout. Mycí stůl má dvoudřez z měděného plechu vložený do stolové nosné konstrukce, která je železná, poniklovaná a na pohledových stranách krytá smaltovanými deskami. Zděná příčka částečně skrývá velkou kameninovou výlevku značky Twyfords a elektrický bojler.
Vestavěný kuchyňský nábytek sestává ze skříněk a polic a je z měkkého dřeva opatřeného žlutým nátěrem.
Vyrobila ho firma S.B.S. Brno. Zářivou barvu nábytku doplňují tlumené barvy dalšího vybavení: temně modrá barva linolea kryjícího stoly a tlumená červená barva xylolitové podlahy.

Kuchyň má dvě okna s mimořádně vysokými parapety, jejichž umístění jakoby potvrzovalo Loosův názor, že při práci není zapotřebí pozorovat, co se děje venku na ulici. Kromě dveří do přípravny má kuchyň ještě dveře vedoucí na provozní schodiště. Po schodišti lze sestoupit ke spíži, do vstupní chodby a do sklepů, nebo vystoupit do patra k pokoji pro služebnou.

Rekonstrukce kuchyně přinesla různá úskalí. Kvalitní dokumentace původního stavu umožnila nahradit nedochovaný mycí stůl novým. Sporák, shodný s původním typem firmy Brown–Boveri, byl zakoupen z funkcionalistické vily v Ostravě. Elektrický bojler je pouze maketou, neboť typ totožný s původním se zatím zakoupit nepodařilo. Chybějící a místy poškozené obkládací dlaždice byly doplněny shodnými, získanými z dobových interiérů při jejich výměnách. Nábytek byl opatřen novým nátěrem, xylolitová podlaha restaurována.

Overlay loader