PŘEDMĚT SEZÓNY Archeologická sbírka Františka Hlavsy

1. 10. 2014 – 11. 1. 2015

Cyklus minivýstav:
Předmět sezóny

Unikátní soubor šperků a keramických nádob ze sbírky Františka Hlavsy představuje v archeologické sbírce Muzea hlavního města Prahy raritu – předměty sice nepocházejí z Prahy či jejího okolí, některými z nich se však nemůže pochlubit žádné jiné české muzeum.

Muzeum hlavního města Prahy sbírku získalo na konci roku 1984 od Miloše Hlavsy (1925–2000), tehdy redaktora Československé tiskové kanceláře. Původně patřila jeho zesnulému strýci Františku Hlavsovi. Všechny předměty prý byly nalezeny ve středních Čechách, údajně západně od Prahy, mezi Slaným, Třebízem a Perucí, analogické nálezy však známe téměř výhradně pouze z Karpatské kotliny, především z území dnešního Maďarska. Odtud tedy zřejmě pocházejí i předměty z Hlavsovy sbírky.

František Hlavsa, původní majitel sbírky, by mohl být totožný s Františkem Stanislavem Hlavsou (1885–?), akademickým malířem a příležitostným sběratelem. Ten se archeologii věnoval od roku 1909 minimálně do čtyřicátých let 20. století a v letech 1920–1922 pracoval v prehistorickém oddělení Národního muzea jako laborant. Jeho první soukromou archeologickou sbírku odkoupilo v roce 1921 Národní muzeum, které od něj v třicátých letech 20. století získalo ještě několik menších souborů nálezů z amatérských výkopů v Praze a okolí.