Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.

Pražské biografy – Pomíjivé kouzlo potemnělých sálů od počátku 20. století do nedávné minulosti

Název: Pražské biografy - Pomíjivé kouzlo pražských biografů

Autor: Tomáš Dvořák, Jan Rousek

Grafické řešení: Jiří Sušanka

Vydalo: Muzeum hlavního města Prahy, 2016

Doprovodná publikace k výstavě Pražské biografy, obsahující vedle výkladových textů zejména bohatý obrazový materiál – plakáty, dobové fotografie, historické plány Prahy s lokacemi biografů a kin i jejich programy, představuje místa filmových projekcí v metropoli od konce 19. století až donedávné minulosti s nezaměnitelnou „patinou“ vytvořenou dlouhými léty provozu. Toto prostředí bylo  příznačné pro desítky oněch „bijáků“ rozesetých po celé Praze, které představovaly jeden z nejrozšířenějších druhů   audiovizuální zábavy, dostupné prakticky komukoli. Po řadu desítek let do nich přicházeli diváci za svými oblíbenými filmovými hrdiny a pro drtivou většinu z nich to byla jediná možnost, jak zažívat podmanivou atmosféru filmového promítání.

(------LINKA------)

Anotace: Publikace připomíná fenomén pražských biografů od jejich úplných počátků na konci 19. století až do nedávné minulosti, kdy desítky mnohdy svérázných či unikátních kinosálů  přestaly fungovat a jejich úlohu převzaly mnohasálové unifikované komplexy. Díky historickým plánům metropole s lokacemi biografů,  desítkám jejich dobových fotografií, či programům a plakátům dávno i nedávno uzavřených biografů a kin si čtenář může udělat názornou představu o tom, jak se množství a umístění pražských biografů v běhu času proměňovalo, jak vypadaly ulice a budovy (případně pasáže) v nichž se nacházela moderní velkoryse pojatá premiérová kina jako Lucerna, Adria či Alfa, jak byly řešeny interiéry jejich honosných sálů s kapacitou mnoha set sedadel, stejně tak může získat povědomí o podobě skromnějších biografů na předměstích (žižkovská Jiskra, Karafiátův biograf v Libni) i o „sensačních dramatech“ v nich uváděných třeba roku 1914.