Plečnikova Lublaň: Architekt a jeho město

Architektonický trojúhelník, Studijní a dokumentační centrum Norbertov

28. 6. 2018

od 18:00

Slovinský architekt Jože Plečnik (1872–1957) zanechal zřetelnou stopu ve třech evropských hlavních městech: Vídni, Praze a zvláště v rodné Lublani, kde pracoval od roku 1921 až do své smrti v roce 1957 a kde realizoval vizi města založeného na předlohách klasické architektury. Díky Plečnikovu dílu je hlavní město Slovinska ve smyslu urbanistického plánování a architektury komplexním uměleckým dílem. Je jedním z mála měst, které bylo hluboce utvářeno pouze jedním architektem. Plečnikova Lublaň se vyznačuje dvěma výraznými osami, osou pozemní a vodní, které utvářejí podobu středu města. Zatímco pozemní osa spojuje Plečnikův dům v Trnovu s Kongresním náměstím, plány pro vodní osu obsahují návrhy nábřeží a mostů přes řeku Lublanici protékající historickým centrem. Současně s přípravou plánů pro Lublaň se Jože Plečnik věnoval studiu starověkého stavitelství. Přepracováním prvků klasické architektury a jejich následným uplatňováním vznikl Plečnikův vytříbený architektonický styl.

Doprovodnou přednášku k výstavě Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole přednese historička architektury a kurátorka Plečnikova domu v Lublani Ana Porok.

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky

Přednáška v angličtině
Přednášející: Mgr. Ana Porok
Cena: 60 Kč
Nutná rezervace z důvodu omezené kapacity sálu.

Rezervační systém Obrázek