Od 15. 6. 2020 je hlavní budova muzea na Florenci uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Muzeum hlavního města Prahy

Obnova vily E-1027 architektky Eileen Grayové a objasnění sporných faktů

Obnova vily E-1027 architektky Eileen Grayové a objasnění sporných faktů

Místo:
Architektonický trojúhelník, Studijní a dokumentační centrum Norbertov

Termín:
15. 10. 2018

Délka trvání:
od 17:00

4. evropské přednáškové turné Iconic Houses – Tim Benton o odvážném počinu Eileen Grayové

Čtvrtý ročník evropského přednáškového turné pořádaný sítí Iconic Houses se uskuteční v termínu 9.–16. října 2018. V rámci tohoto turné zavítá emeritní profesor dějin umění Tim Benton z britské Open University se svou přednáškou o ikonické vile E-1027, která se nachází na Azurovém pobřeží a je dílem irské architektky Eileen Grayové, do pěti evropských měst – Osla, Kolína nad Rýnem, Rotterdamu, Prahy a Brna. Po mnohaletém úsilí o rekonstrukci a správu vily se tento „husarský kousek“ Eileen Grayové konečně otevírá veřejnosti. Od roku 2015 je vila navíc zařazena do sítě Iconic Houses.

Přednáška a film „Restaurování vily E-1027“

Přednáška Tima Bentona se zaměřuje především na restaurování nábytku ve vile E-1027 a také na různé nejasnosti, které se staly příčinou zkreslených informací jak o domu, tak o jeho vybavení. V průběhu uplynulých dvou let vynaložila společnost Association Cap Moderne nemalé úsilí na restaurování jak vestavěného, tak volně stojícího nábytku v obývacím pokoji. Jeho dispozice i vybavení představují novou formu moderního bydlení, více přizpůsobeného člověku a jeho pohybu, které zároveň zajišťuje větší flexibilitu a lidskost. V průběhu prací došlo i na snahu rozklíčovat různé mýty, týkající se vztahu mezi Eileen Grayovou, Jeanem Badovicim a Le Corbusierem. Jakou roli hrál Badovici? Proč Le Corbusier mezi dubnem 1938 a srpnem 1939 realizoval v domě sedm nástěnných maleb? Jak by měl být dům interpretován s ohledem na svou minulost a současnost?

Přednáška proběhne v angličtině. Následně bude promítán dokumentární film Vincenta Cattanea dokumentující restaurátorské práce, které pod taktovkou Association Cap Moderne probíhaly v letech 2015–2017 (55minutový film je ve francouzštině s anglickými titulky).

Tisková zpráva ke stažení >

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky

Přednáška v angličtině
Přednášející: Tim Benton
Cena: 60 Kč
Nutná rezervace z důvodu omezené kapacity sálu.

 

Fotogalerie

Více
Rezervační systém Obrázek
Overlay loader