Nashle na skle / Současná tvorba studentů a pedagogů sklářské školy v Novém Boru

Zámecký areál Ctěnice

24. 3. 2019 – 13. 10. 2019

Výstava věnovaná sklářskému řemeslu představí sklářskou školu v Novém Boru, neboť české sklářské vzdělávání se zrodilo právě v Novém Boru (tehdy Haidě) již v roce 1763, kdy zde vznikla piaristická škola pro děti místních sklářů a obchodníků se sklem a její tradice pokračuje bez přerušení dodnes. Škola jako jediná v ČR sdružuje všechny tři stupně sklářského vzdělávání: učně, středoškoláky i studenty VOŠ sklářské a vyučuje téměř všechny techniky výroby a zušlechťování skla.

Součástí výstavy budou řemeslné dílny a cyklus doprovodných programů, během nichž si mohou návštěvníci vyzkoušet různé sklářské techniky, jako je foukání skla, malba na sklo, rytí skla nebo tvorba skleněných vitráží, a odnést si tak nejen zážitek, ale i vlastnoručně vyrobený předmět.