Mosty mezi námi / Řecko očima studentů Gymnázia Na Vítězné pláni

Hlavní budova muzea

10. 9. 2014 – 12. 10. 2014

Muzeum hlavního města Prahy uspořádalo ve spolupráci s pražským Gymnáziem Na Vítězné pláni výstavu, která ukázala rozmanité práce studentů, zapojených do bilaterálního evropského projektu COMENIUS. Tento projekt je založen na partnerství dvou škol – pražského Gymnázia Na Vítězné pláni a řeckého Gymnázia Panagia Diasellu.

Cílem projektu bylo seznámení s řeckým prostředím, s životem obyčejných lidí na venkově, se školním prostředím a vrstevníky na jedné straně a kolébkou evropské civilizace na straně druhé. Neobyčejné zážitky studentu z malé vesnice Diasello, život v řeckých rodinách, které na několik týdnů vřele přijaly k sobě další děti, přivedly studenty i k názvu celé výstavy Mosty mezi námi. V prostředí řeckého venkova se „mosty stavěly“ kupodivu velmi rychle, dennodenní rytmus rodin a nádherné horské prostředí, bylo kulisou k vzniku přátelství na celý život. Putování v oblasti Arty a Diasella, zastavení v Athénách bylo inspirací k různým literárním a i výtvarným dílům. Studenti postupně poodkrývali starověkou a nedávnou řeckou minulost a nacházeli „mosty“ mezi českou a řeckou historií.

Během dvouleté práce na projektu vzniklo mnoho fotografií, výtvarných děl, literárních miniatur, odbornějších sond do oblasti umění, fantazijních kreací a součástí je i malá filologická práce na slovníčku společných řecko-česko-anglických slov. Výstava byla rozdělena do několika tematických oblastí a studenti v nich ukázali, že „mosty“ jsou dnes již pevnou součástí jejich života a o své poznatky, prožitky a nadšení z Řecka se chtějí podělit s širokou veřejností.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Z vernisáže