Muzeum hlavního města Prahy

Literární kavárna

Literární kavárna

Chcete-li strávit příjemné odpoledne, přijměte naše pozvání na kávu se známou žurnalistkou, dlouholetou vídeňskou zpravodajkou Radiožurnálu Marií Woodhamsovou a Zdenkou Procházkovou, „grande dame“ českého herectví. 

 

9. 10. 2018 Zdenka Procházková a Jiří Grygar
RNDr. Jiří Grygar, CSc., působí v Oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu AV ČR. Celý život se věnuje popularizaci astronomie a příbuzných oborů fyziky. Publikoval více než dvě stě odborných prací a řadu populárně-naučných publikací. Byla po něm pojmenována planetka (3336) Grygar objevená 26. října 1971.

13. 11. 2018 Zdeněk Podhůrský
Zdeněk Podhůrský je nejen herec, moderátor, ale i muzikant a zpěvák, od mládí píše povídky a básničky, texty k písničkám. Díky svému podmanivému hlasu je znám z dabingu, kde působí rovněž jako režisér. Je to zkrátka nebývale aktivní umělec, který ještě i rád fotografuje a věnuje se řezbářství. Jeho otec, výtvarník, řezbář, je autorem nezapomenutelných Broučků  a právě ty společně s dalšími loutkami jsou k vidění na nové výstavě, kterou Zdeněk Podhůrský připravil pro Zámecký areál Ctěnice.

11. 12. 2018 Růžena Charlotta Urbanová (1888–1978), zapomenutá a znovu objevená cestovatelka, spisovatelka, malířka                    
Pořadem s projekcí unikátních fotografií provází žurnalistka Ing. Martina Fialková, redaktorka Listů Prahy 1 a spoluautorka projektu České kořeny. Paní Růženu Charlottu Urbanovou nám představí PhDr. Dagmar Pospíšilová CSc., odborná pracovnice Národního (Náprstkova) muzea, která o ní připravuje odbornou publikaci. V roce 1947 vyšla v historicky prvním čísle časopisu Vlasta obsáhlá reportáž o dobrodružné cestě kolem světa, kterou Růžena Charlotta Urbanová podnikla. Dočítáme se zde o slavné osobnosti, vítané v Praze s velkou úctou. Dnes sice zapomenutá, ale pozoruhodná, moderně smýšlející a samostatná žena, po které zůstalo obsáhlé dílo a velmi cenná etnografická sbírka z Tichomoří.

 

(------LINKA------)


Informace pro návštěvníky 

Od 14:00 

Konzumační vstupenka 60 Kč zahrnuje nápoj a sušenky.

Program se koná v Kočárovně.


Marie Woodhamsová se narodila ve Zlíně, kde žila do roku 1981. Tehdy pracovala ve zlínském studiu Československého rozhlasu. Zpočátku jako redakční sekretářka, později jako redaktorka. V roce 1981 se provdala za Angličana Erica Woodhamse. Kvůli tomu dostala z „Rádia“ výpověď. O dva roky později se tedy vystěhovala do Vídně…Čas utíkal, až přišla sametová revoluce. Záhy po jejím vypuknutí jí nabídl Československý rozhlas Praha spolupráci, kterou s obrovskou radostí přijala. Jako vídeňská zpravodajka Radiožurnálu už mnoho let informuje o životě lidí u našich jižních sousedů. Její příspěvky nejsou jen strohým zpravodajstvím, často jsou v nich příběhy, ba osudy lidí. V roce 1998 byla jako jediná česká žurnalistka, po celou dobu hospitalizace českého prezidenta Václava Havla, v Innsbrucku. Přinášela několikrát denně informace o boji lékařů o prezidentův život.  Bezprostředně po návratu z Tyrolska napsala knížku „Třiadvacet dnů v Innsbrucku“, která vyšla i v němčině pod názvem Václav Havel in Innsbruck – s podtitulkem Eine schicksalhafte Begegnung. 

Marie Woodhamsová je spoluautorkou cyklu televizních fejetonů „Postřehy odjinud“. Je také spoluautorkou učebnic češtiny pro cizince, vydávaných v zahraničí. Velkému zájmu čtenářů se těší dosud její poslední kniha „Literární kuchařka“ s podtitulem „Také nemáte čas vařit?“

Životní motto Marie Woodhamsové zní:
„Nepouštím se do toho, čemu nerozumím, a co umím, dělám poctivě“.  

 

Zdenka Procházková je „grande dame“ českého herectví. Byla 17 let členkou Městských divadel pražských, i po desetiletích je nezapomenutelná její Líza Doolittlová ve hře G. B. Shawa Pigmalion, účinkovala v Národním divadle ve hře Ztracené štěstí, Sluha dvou pánů, Živnost paní Warenové nebo Svatba Krečinského. Zdenka Procházková hrála v mnoha českých filmech, např. Mrtvý mezi živými (1946), Týden v tichém domě (1947), Návrat domů, Daleká cesta (1948), Mladá léta (1952), Z mého života (1955), Nezlob, Kristino (1956), …a pátý jezdec je Strach (1964), Ztracená tvář (1965), Měsíc s dýmkou (1966), Jak napálit advokáta (1980), Upír z Feratu (1981), I ve smrti sami, Když chcípne pes (2004), Žil jsem s cizinkou (2005), Poslední cyklista (2014).  Stárnoucí herečku Lídu Baarovou ztělesňuje ve stejnojmenném filmu režiséra Filipa Renče natáčeném v roce 2015. Hrála samozřejmě také v celé řadě televizních seriálů jako Nemocnice na kraji města (1977), Návštěvníci (1983), Strážce duší (2003), Hraběnky (2007), Cukrárna (2010), Gympl (2012), Ulice, Ordinace v růžové zahradě (2005, 2015), Všechny moje lásky (2015). Působila jako konferenciérka v Laterně magice na světové výstavě Expo 58 v Bruselu.

Zdenka Procházková absolvovala stovky zájezdových představení, mezi nejúspěšnější pařila hra Drahý lhář, s partnerem Karlem Högerem, se kterým v roce 1965 hostovala v Renaissance Theater ve Vídni. V roce 1967 hrála hlavní roli v komedii Julie, ty jsi kouzelná v režii Oldřicha Nového, nejprve v Praze a pak v roce 1968 i ve Vídni.
V německém jazyce hrála v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu, v Berlíně a především byla členkou vídeňského Burgtheateru, který jí nabídl angažmá jako první české herečce v poválečné historii. Byla docentkou pro jevištní výslovnost na Divadelní akademii v Düsseldorfu, natáčela v Düsseldorfu filmy a televizní inscenace, režírovala ve Frankfurtu, Postupimi a ve Vídni. S vlastním představením monologů, např. Guelmovým Jeanem a já získala první cenu na festivalu monodramat v Buenos Aires, česky si napsala monolog Drahý Diego o ruské milence slavného malíře Diega Rivery, který uváděla v divadle Kolowrat a Lyra Pragensis. Věnuje se interpretaci pražské německé literatury.
Za její dlouholetou a vytrvalou propagaci české kultury v zahraničí, především v německy mluvících zemích, ji Ministerstvo kultury České republiky vyznamenalo cenou Artis Bohemiae amicis (2002).

Zdenka Procházková je autorkou autobiografické knihy vzpomínek „Na jevišti mezi Prahou a Vídni“ (2004), knihy rozhovorů s přáteli a hereckými kolegy „Vášně, chutě, neřesti (2007), románu „Chuť na lásku“ (2011) a společně s prof. Dr. Zdeňkem Diensbierem napsala knihu úvah, vzpomínek i rad „Ó, sladké stáří“ (2011).

Související fotografie

Více
Overlay loader