Od 15. 6. 2020 je hlavní budova muzea na Florenci uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Muzeum hlavního města Prahy

Letní jídelna

Letní jídelna

Japonizující charakter letní jídelny byl patrně podmíněn barevnými japonskými dřevořezy Sakina Hokusaie a Gototeie Kunisady, které Dr. Müller vlastnil již v době, kdy žil v Plzni. Adolfa Loose dřevořezy inspirovaly ke koncipování zařízení celého pokoje: Loos pokoj vybavil originálním japonským lampionem, japonskými rohožemi a proutěným nábytkem s japonizujícími motivy čalounění. Na originálně řešené trojvrstvé tapety zavěsil dřevořezy. Vestavěný nábytek je z měkkého dřeva, zeleně a černě lakovaný. Realizovala jej firma S.B.S. Brno, která vyrobila i stůl tvarově shodný se stolem spodní jídelny.

Pohovka je čalouněna látkou utkanou z koňských žíní, jež prý v letních horkých dnech příjemně chladila. Potah byl restaurátorským způsobem ošetřen, nátěr nábytku obnoven. Původní lampion s malovaným motivem podzimních květů se nedochoval, nový byl dovezen z Japonska. Na základě dokumentace zcela shodný lampion vyhledalo Setagaya Art Muzeum z Tokia, jež také následně zprostředkovalo jeho nákup. Nedochované původní japonské rohože, které pokrývaly podlahu, byly nahrazeny novými dovezenými z Japonska prostřednictvím vídeňské firmy Schmidt. Čalouněná proutěná křesílka jsou také kopiemi, zhotovenými podle dokumentace.

Nesmírně náročná byla obnova původních tapet objevených pod novějšími textilními tapetami s velkým vzorem. Původní tapety jsou třívrstvé, zčásti na místě dotvářené. Základ tvoří papír stříbrně zbarvený emulzí cínu. Další dvě vrstvy jsou tvořeny přírodními vlákny. Zatímco ve spodní vrstvě jsou vlákna kladena do horizontálních řad, svrchní vrstva má vlákna kladená vertikálně. Protože přírodní vlákna bylo potřeba zachovat, bylo restaurování tapet mimořádně obtížné. Nicméně restaurátorský tým vedený akademickým malířem Tomášem Hejtmánkem se úkolu zhostil se ctí. Zařízení interiéru doplňovaly grafiky, protože se však ty původní ztratily, byly na jejich místa zavěšeny kopie pořízené podle jiné řady originálů uložených v Národní galerii.

 

Overlay loader