Komentované vycházky k výstavě Pražské biografy

Sraz před hlavní budovou muzea

28. 4. 2016 – 24. 11. 2016

Komentovanými vycházkami k výstavě vás provedou její autoři: Tomáš Dvořák a Jan Rousek

1. Václavské náměstí – 29. září 2016

Václavské náměstí tradičně patřilo a patří k centru večerní zábavy Pražanů.  Obzvláště dříve se chodilo na ty nejlepší snímky právě na Václavák. Mohli jsme tam nalézt premiérové biografy, spojené s prvními projekcemi slavných filmů, ale i menší sály s různou dramaturgií (Koruna, Pasáž, Praha, Avion, Jalta, Blaník, Urania, Beseda, Hvězda, Lucerna, Světozor, Alfa, Hollywood, Illusion, Juliš). Všechny tyto podniky byly zasazeny do architektonicky a historicky zajímavých staveb. Procházka neopomene i první projekce kočovných kinematografistů na Václavském náměstí.

2. Nové a Staré Město I. – 20. října 2016
Začneme jedním z nejstarší biografů ‒ Grand Biograph de Paris v Ječné ulici, přesuneme se k Illusionu (Emauzy), projdeme kolem kina Skaut ke Kinemě Vlasty Buriana, přes Almu se dostaneme na Národní třídu, kde se zastavíme u kina Louvre a Metro. Mineme  Olympic a velkokapacitní Adrii, kousek se vrátíme ke kinům Perštýn, Konvikt a U Vejvodů, kde se dnes točí pivo. Procházku zakončíme u nejstaršího stálého pražského kina Ponrepo.

3. Nové a Staré Město II. – 10. listopadu 2016
I když procházka započne u kina Broadway a prohlédneme si novější kina v blízkém okolí náměstí Republiky (Kotva, Komorní, Roxy, Labuť aj.), výklad bude zaměřen především na první projekce v Praze v ulici Na Příkopech a v Hybernské ulici.

4. Žižkov – 24. listopadu 2016
Na Žižkově půjdeme cestou po lidových biografech, z kterých dnes funguje pouze Aero, od něhož se vydáme směrem ke Koněvově třídě, kde si připomeneme již zbouraná kina Tábor a Deklarace. Zastavíme se u Pokroku a starého Edisonu, kolem Ponce se protáhneme ke Kosmoramě, Republice a poslední zastávkou bude Academie.

5. Vinohrady – 15. prosince 2016
Vinohradskou vycházku zahájíme u biografu Beránek v Londýnské ulici, přes kino Valdek na náměstí Míru se dostaneme k Tatře. Na Vinohradské třídě se ohlédneme za minulostí Radia a Macešky, popovídáme si i o Slavii. Výlet do historie biografů uzavřeme u nejkrásnějšího secesního kina Flora v Orlické ulici.

(------LINKA------)

Informace pro návštěvníky