Jak se v Praze žilo na počátku 20. století

Každou středu zde nabízíme jeden střípek z historie Prahy v podobě 4 tématem provázaných odkazů a jednoho úkolu na pomoc distanční výuce.

Střípek z dějin Prahy č. 3 – Jak se v Praze žilo na počátku 20. století

Ve sbírkách Muzea hlavního města Prahy je řada předmětů z počátku 20. století, které nám mohou ukázat, jaké věci člověka v minulosti obklopovaly a k čemu je využíval.

1.Podívejte se virtuální výstavu  Předměty Pražanů kolem roku 1900. Ukazuje interaktivní 3D modely sbírkových předmětů, které vznikly v rámci projektu Využití digitálních modelů pro národní infrastrukturu paměťových institucí (TL01000152) s finanční podporou TA ČR.
2. Podívejte se na pořad České televize Hledání ztraceného času – Filmy z Václaváku, díl 1, premiéra 6. 9. 2015. Jsou v něm nejstarší filmové záběry Václavského náměstí z roku 1912.
3. Pátrejte na stránkách Stará Praha, po pohlednicích a fotografiích. Hledejte hlavně ty datované kolem roku 1900. Články na tyto stránky píše i odborná pracovnice našeho muzea PhDr. Kateřina Bečková.
4. Další fotografie Prahy na konci 19. a počátku 20. století najdete i na stránkách Obrázkárna. Možná tu najdete něco, co se bude hodit ke splnění soutěžního úkolu.

Úkol: Napište 2 seznamy deseti věcí.

Na seznamu 1 bude 10 předmětů, které běžně lidé na počátku 20. století používali.
Na seznamu 2 bude 10 předmětů, které lidé na počátku 20. století ještě neznali a používáme je dnes