Vážení návštěvníci, od 18. 12. 2020 jsou uzavřeny všechny objekty MMP.
Místo:
Hlavní budova muzea
Termín:
17. 4. 2019 – 29. 12. 2019
Doprovodné programy:
Komentované prohlídky výstavy pro veřejnost >
Komentované vycházky pro veřejnost >
Přednáškový cyklus pro veřejnost >
Program ve výstavě pro školy >
Konference >
Kinolab >
Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Kde bydlí, čím se zabývají, o čem sní? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.
Příběh Dýmové hory zaznamenal umělec EPOS 257. Nejdříve jej fascinovala vizualita a organičnost míst na geografickém i mentálním okraji, poté se začal zajímat o to, kdo a jak je obývá. Výstupy jeho dlouhodobého výzkumu se pohybují od užití muzeální prezentace materiálních artefaktů jinak vytěsněné reality současné chudoby až po rovinu sociálních intervencí.
Výstava je uměleckým projektem, který Dýmovou horu přibližuje v několika navazujících kapitolách: Kombinuje faktografické údaje, objekty přibližující fungování bezdomoveckých komunit, fotografie, dokumentární film, ale zachycuje i subjektivní rovinu legend a mýtů, jež se k Dýmové hoře váží. Výstava vrcholí projektem kamenného pomníku Dýmové hory, který autor spolu s Marcelem, bývalým obyvatelem tohoto místa, v podmínkách bezdomoveckého života vytvořil.
Více informací o projektu Dýmová hora: www.dymovahora.cz