Od 15. 6. 2020 je hlavní budova muzea na Florenci uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Muzeum hlavního města Prahy

Dámská šatna

Dámská šatna

Dámská šatna je přístupná z ložnice a z dětského pokoje. Nábytek, dýhovaný javorem, opět vyrobila firma S.B.S. Brno. Teplá, zlatavá barevnost javorové dýhy vyvolává dojem prozářeného velkého podélného prostoru. Kratší stěna v čele šatny je řešena originálním způsobem: tři nestejně hluboké skříně vytvářejí trojboký závěr místnosti. Skříně mají jednokřídlé, velkými zrcadly opatřené dveře, jež mohou beze zbytku převzít funkci trojdílné zrcadlové toaletky s pohyblivými bočními křídly. Mělká střední skříň v závěru šatny má po stranách dvě hluboké skříně zbudované na půdorysu pětiúhelníku a opatřené otočnými, řetízky spojenými chromovanými věšáky na šaty a řadou věšáků na klobouky. Nezvykle řešený konec místnosti má táflovaný strůpek, do táflování je vloženo osvětlení. Řada skříní přiléhajících k podélné straně místnosti vyniká funkčně řešeným úložným prostorem na šaty a prádlo. I zde, stejně jako v šatně pánské, architekt Vaněk použil praktické výsuvné police anglického typu.

Před oknem stojí toaletní stůl shora krytý původní skleněnou deskou z bílého opakního skla. Jeho spodní část má na každé straně osm zásuvek. Střední část stolové desky je sklopná, na vnitřní straně opatřená zrcadlem. Po obou stranách toaletního stolu jsou umístěny vysoké, jednodvéřové hranolové skříně. Levá skříň skrývá chromované kovové věšáky, pravá chromované kovové tyče na uložení střevíčků. Proti dveřím z ložnice a po levé straně vchodu do dětského pokoje je jediná otevřená skříň, která patrně sloužila k odložení županu.

Z původního zařízení dámské šatny pochází stolní lampa se subtilní chromovanou kovovou konstrukcí a širokým válcovým stínidlem z mléčně zbarveného skla. Adolf Loos ji osobně vybral z katalogu pražské firmy Franta Anýž & spol. Lampa je firemním návrhem z roku 1928.
Podlaha šatny je parketová, s orientálním běhounem. Rotangové čalouněné křeslo oválného tvaru se nedochovalo — podle dokumentace bylo zhotoveno nově. Ostatní, původní zařízení šatny bylo vyčištěno a zrestaurováno. Bylo doplněno několik chybějících chromovaných věšáků. 

Overlay loader