Od 15. 6. 2020 je z důvodu rekonstrukce Hlavní budova muzea na Florenci uzavřena.

Muzeum hlavního města Prahy

Aktuality a Newslettery

Národní památkový ústav zveřejnil nominace na Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro za rok 2017. Muzeum hlavního města je nominované v kategorii objev, nález roku za objev Valentinské brány a hradby středověkého opevnění v domě Na Kocandě. 

Od počátku roku 2016 provádělo archeologické oddělení Muzea hlavního města Prahy záchranný archeologický výzkum v činžovním domě v Křižovnické ulici čp. 71 zvaném Na Kocandě, který se po mnoha letech chátrání dočkal kompletní rekonstrukce. Poté, co byl ve sklepích domu vymezen očekávaný průběh hradby Starého Města pražského z poloviny 13. století, byla v roce 2016 odkryta linie hradby proti vodě v celkové délce cca 26,5 m podél břehu Vltavy. Hradba je zachována pod podlahou sklepů do výše asi 2 m.

V roce 2017 byla v severní části sklepení domu objevena brána. Podařilo se tak lokalizovat průchod hradbou, který se nacházel v těsném sousedství dnešní Kaprovy ulice a jímž vedla cesta ze Starého Města k frekventovanému brodu na malostranský Klárov. Brána byla dosud známa jen z písemných pramenů jako brána sv. Valentina, podle blízkého románského kostela tohoto zasvěcení.

Veřejnost má v rámci ceny Památky děkují šanci rozhodnout o svém favoritovi a tím mu umožnit získat jedno z ocenění udílených v rámci každoročního klání o cenu Patrimonium pro futuro. Hlasovat můžete v odkazu ZDE. Hlasovat můžete do 14. září

Overlay loader