Hlavní budova muzea na Florenci je uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Muzeum hlavního města Prahy

Aktuality a Newslettery

Do sklářského nebe odešel výtvarník a sklář René Roubíček (23. ledna 1922,  Praha – 29. dubna 2018, Praha).

Světově uznávaný sklářský výtvarník René Roubíček zemřel ve věku 96 let v neděli 29. dubna.  Patřil k otcům moderního sklářského umění. Jeho vizionářský styl okouzlil tři generace tvůrců a milovníků skla. Autor významně přispěl k tomu, že se sklo začalo používat jako materiál ve volné sochařské tvorbě. Se sklem spojil i novou dimenzi – volný prostor. Byl dlouholetým spolupracovníkem a přítelem architekta Otto Rothmayera, pro něhož vytvořil řadu skleněných plastik, které se staly součástí tzv. kouzelné zahrádky.

Pro oba umělce bylo sklo významným komponentem architektury. Rothmayera fascinovala schopnost toho materiálu napovídat, asociovat, vyvolávat představy. Pro architekta a výtvarníka bylo důležité spojení skla a světla, výjevy plné emocí, dynamika a hravost.  Roubíčkovy objekty proto připomínají bubliny, jakoby balónky vznášející se ve vzduchu proto, aby odrážely krásu zahrady, která svým kouzlem oslovila celou řadu významných osobností moderní doby.

V prosinci 2016 René Roubíček věnoval Muzeu hlavního města Prahy k Vánocům repliku skleněných bublin, které původně dotvářely kouzlo vodní hladiny bazénku „pana kouzelníka“ Rothmayera. Dočasnou instalací bublin v zahradě Rothmayerovy vily, bychom rádi poctili památku velikána světového sklářství Reného Roubíčka. 

  

Overlay loader