Hlavní budova muzea na Florenci je uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Praha v povodních

Každou středu zde nabízíme jeden střípek z historie Prahy v podobě 4 tématem provázaných odkazů a jednoho úkolu na pomoc distanční výuce.

Střípek z dějin Prahy č. 11 – Praha za povodní

1. Prohlédni si virtuální výstavu Historie povodní v Praze, která tě seznámí s největšími či nejničivějšími povodněmi, které kdy Prahu postihly.
2. Seznam se s příběhem Juditina mostu, který byl tak poničen povodní, že zcela zanikl.
3. Článek o povodních v 16.-18. století najdeš v digitální knihovně Kramerius Na s. 36-38 si přečti dojmy očitého svědka, který v Praze zažil povodeň v roce 1784.
4. Karlův most a všechny, kdo po něm chodí, symbolicky ochraňují sochy a sousoší na něm umístěné. Některé z nich zobrazují i patrony (ochránce) před povodněmi. Se sochami na Karlově mostě se můžeš seznámit zde: http://www.muzeumkarlovamostu.cz/cz/karluv-most/sochy-na-moste/sochy-na-karlove-moste-a-jejich-prehledny-seznam

5. Pokud jste ještě nikdy nezažili, co dokáže voda spolu s ledovými krami, podívejte se na přidanou na krátký film z roku 1940.

Úkol: Zjistěte, na jaké světce se lidé obraceli (nebo dodnes obracejí) o pomoc, pokud hrozí nebezpečí povodně. Zapište si, proč jsou patrony proti povodním, a svůj zápis zašlete svému učiteli.

(Nápověda: sochy dvou z nich najdete na Karlově mostě.)