Pro kamna ke Špačkovi – kachle a kamnářství v renesanční Praze

Název: Pro kamna ke Špačkovi – Kachle a kamnářství v renesanční Praze

Autor: Jaromír Žegklitz, Miroslava Šmolíková

Vydalo: Muzeum hlavního města Prahy, 2019

Publikace, stejně jako výstava, seznamuje s historií gotického a renesančního hrnčířství v Praze i s vývojem kamen a kamnářskou výrobou. V centru pozornosti je výjimečný archeologický objev dílny pražského měšťana a hrnčířského mistra Adama Špačka v Truhlářské ulici na Novém Městě pražském. V letech 1531 až 1572 se tu vyráběla nejen běžná stolní a kuchyňská keramika, ale i kamnové kachle – kamnářství nebylo tehdy specializovaným řemeslem. Soubor bezmála 30 000 kusů zde získaných kachlových zlomků je výjimečný jak svým počtem, tak tím, že v něm bylo identifikováno více než tři stovky různých motivů, z nichž řadu odjinud zatím vůbec neznáme. Značná část motivů na reliéfních stěnách kachlů, především portrétních a figurálních, vycházela z již existujících předloh, jak dokládá i bohatý obrazový doprovod této publikace.