Literární kavárna

Zámecký areál Ctěnice

1. 4. 2015 – 9. 6. 2015

bez omezení, 14. 4., 12. 5., 9. 6. od 14 hod.

U kávy s posluchači…

Chcete-li strávit příjemné odpoledne, přijměte naše pozvání na kávu se známou žurnalistkou, dlouholetou vídeňskou zpravodajkou Radiožurnálu, Marií Woodhamsovou, a Zdenkou Procházkovou, „grande dame“ českého herectví. V hezkém prostředí zámku Ctěnice se dozvíte mnohé zajímavosti o Rakousku. Společně s autorkou zalistujeme v její Literární kuchařce, která má podtitulek Také nemáte čas vařit?

V naší Zámecké kavárně si můžeme společně popovídat o radostech i starostech všedního dne, ale hlavně o tom, jak si, i přes mnohé životní problémy zachovat dobrou náladu a stálý optimismus.

Úterý 14. 4. 2015 ve 14 hod. Marie Woodhamsová a Petr Voldán

Zahraniční zpravodajka tentokrát zve na kávu dnes již bývalého rozhlasového kolegu, který působil v Rusku, Velké Británii, v Pobaltí i Afganistánu. Pro Českou televizi Ostrava natočil Postřehy odjinud ze Skotska, Irska, Finska a Walesu. Nyní pracuje jako asistent v Evropském parlamentu.

Úterý 12. 5. 2015 ve 14 hod.  Zdenka Procházková a Vlastimil Harapes

Herečka Zdenka Procházková zve do ctěnické Literární kavárny choreografa, činoherního i filmového herce, ale především představitele evropské baletní elity Vlastimila Harapese. Zdenka Procházková přednese medailon, který ve své knize „Vášně, chuti, neřesti“ věnovala Vlastimilu Harapesovi a samozřejmě dojde i na příjemné povídání o tanci i divadle a cestování po světě ve službách umění.

Úterý 9. 6. 2015 ve 14 hod. Marie Woodhamsová a host

Konzumační vstupenka 60 Kč zahrnuje nápoj a moučník.
Vstupné na program Literární kavárny je zdarma.

Marie Woodhamsová se narodila ve Zlíně, kde žila do roku 1981. Tehdy pracovala ve zlínském studiu Československého rozhlasu. Zpočátku jako redakční sekretářka, později jako redaktorka. V roce 1981 se provdala za Angličana Erica Woodhamse. Kvůli tomu dostala z „Rádia“ výpověď. O dva roky později se tedy vystěhovala do Vídně…Čas utíkal, až přišla sametová revoluce. Záhy po jejím vypuknutí jí nabídl Československý rozhlas Praha spolupráci, kterou s obrovskou radostí přijala.

Jako vídeňská zpravodajka Radiožurnálu už mnoho let informuje o životě lidí u našich jižních sousedů. Její příspěvky nejsou jen strohým zpravodajstvím, často jsou v nich příběhy, ba osudy lidí. V roce 1998 byla jako jediná česká  žurnalistka po celou dobu hospitalizace českého prezidenta Václava Havla, v Innsbrucku. Přinášela několikrát denně informace o boji lékařů o prezidentův život. Bezprostředně po návratu z Tyrolska napsala knížku „Třiadvacet dnů v Innsbrucku“, která vyšla i v němčině pod názvem Václav Havel in Innsbruck – s podtitulkem Eine schicksalhafte Begegnung. Marie Woodhamsová je spoluautorkou cyklu televizních fejetonů „Postřehy odjinud“. Je také spoluautorkou učebnic češtiny pro cizince vydávaných v zahraničí.

Velkému zájmu čtenářů se těší dosud její poslední kniha  „Literární kuchařka“ s podtitulem „Také nemáte čas vařit?“

Zdenka Procházková je „grande dame“ českého herectví. Byla 17 let členkou Městských divadel pražských, účinkovala v Národním divadle, hrála v mnoha českých filmech. V německém jazyce hrála v Kolíně nad Rýnem, Düsseldorfu, v Berlíně a především v Burgtheateru ve Vídni. Byla docentkou pro jevištní výslovnost na Divadelní akademii v Düsseldorfu, natáčela v Düsseldorfu filmy a televizní inscenace, režírovala ve Frankfurtu, Postupimi a ve Vídni. S vlastním představením monologů, např. Guelmovým Jeanem a já získala první cenu na festivalu monodramat v Buenos Aires, česky si napsala monolog Drahý Diego o ruské milence slavného malíře Diega Rivery, který uváděla v divadle Kolowrat a Lyra Pragensis. Věnuje se interpretaci pražské německé literatury.

Za její dlouholetou a vytrvalou propagaci české kultury v zahraničí, především v německy mluvících zemích, ji ministerstvo kultury České republiky vyznamenalo cenou Artis Bohemiae amicis.